19 – (Nie)szablonowy profil programisty czyli cechy idealnego programisty. #DSP2017

Czy kiedykolwiek kodując lub ucząc się jak napisać dobry kod zastanawialiście się kiedyś, jakie cechy powinien mieć dobry programista? Albo jakie cechy już masz, które sprawiają, że jesteś dobry w tym co robisz?
A może jesteś na początku swojej kariery i chcesz zacząć "kodzić" ale nie wiesz, jakie cechy powinieneś nabyć aby być dobrym programistą?


Stworzyłam listę cech, które według mnie powinien posiadać dobry programista. Zobaczmy, co znajduje się na tej liście.
Programista:
-> Rozwiązuje problemy
Programowanie w około 90% polega na szukaniu rozwiązań. Błąd lub braki w danym frameworku? Trzeba znaleźć  alternatywne rozwiązanie. Problemy nie zawsze są łatwe, dlatego programiście przyda się cierpliwość oraz umiejętność radzenia sobie z irytacją.


-> Posiada pasję do programowania
Praca powinna sprawiać przyjemność i satysfakcję w każdym zawodzie. Jeżeli posiada pasję i programowanie jest dla niego przyjemnością a nie tylko "klepaniem w klawiaturę" to jest to klucz do sukcesu.


-> Chce pogłębiać swoją wiedzę
Technologie oraz języki programowania zmieniają się bardzo szybko i każdy programista ceniący swoją pracę pogłębia swoją wiedzę o nowe technologie, nowe sposoby rozwiązywania problemów itd.
Przeczytanie książki programistycznej? Nie ma problemu.
Nowy numer czasopisma programistycznego? Zaraz przeczytam.

-> Rozumie kod innego programisty oraz potrafi pisać czytelny kod
Przychodzi czas w karierze każdego programisty, gdzie musi pracować na cudzym kodzie w projektach - musi stawić czoła temu wyzwaniu. Dobry programista nie tylko potrafi zrozumieć cudzy kod ale przede wszystkim umie taki napisać.


-> Wie, kiedy powiedzieć "dość, nie jestem już teraz produktywny, muszę odpocząć"
Prawdziwy programista powinien pracować nad jakością swojego kodu a nie nad ilością. Aby nie poczuć się wypalonym, programista powinien wykorzystywać każdą luźniejszą chwilę na odpoczynek.


-> Wie, że skomplikowane rozwiązania to strata czasu
Programiści najpierw myślą nad najprostszymi rozwiązaniami - w końcu najprostsze rozwiązania są zawsze najlepsze 😉 Dopiero jeżeli coś długo nie wychodzi, próbują trudniejszych rozwiązań.


-> Jest optymistą
Trzeba coś zrobić w tydzień? Nie ma problemu, skoro kiedyś już tak zrobiłem.. 😉


-> Bez problemu komunikuje się w języku obcym
Przeczytać dokumentację w języku obcym? Porozmawiać z klientami zagranicznymi? Wyjazd na obcojęzyczną konferencję? Nie ma problemu, potrafię porozumiewać się danym językiem obcym.


-> Posiada bogatą wyobraźnię
Przy odrobinie wyobraźni programiści mogą zrobić symulację danego rozwiązania i wykonać je tak, jak chcieli tego kontrahenci.


-> Jest zorganizowany
Wie, na kiedy projekt ma być gotowy i co powinien zawierać. Dyscyplina przede wszystkim, wykonuje pracę na czas.


-> Posiada poczucie humoru i ma dystans do wszystkiego.
Poczucie humoru jest ważne, również w pracy programisty. Posiada dystans do wszystkiego oraz do samego siebie. Minusem jest to, że programiści najczęściej mają dystans do swoich żartów oraz do siebie ale osoby z którymi rozmawiają na ten temat nie muszą mieć takiego samego zdania 😉

 

A na koniec...prawdziwe oblicze programisty 😀

 

Zapraszam serdecznie do śledzenia mnie na:
Twitter
Github - piotrowinka2410

Instagram
Snapchat - piotrowinka2410
Fanpage na Facebooku 

 

 

2 thoughts on “19 – (Nie)szablonowy profil programisty czyli cechy idealnego programisty. #DSP2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *